Opłaty za dostęp do kanalizacji kablowej budynku – przypomnienie – Łukasz i KIKE czekają na Wasze uwagi.
Kilkanaście dni temu, na portalu TELKO.in ukazał się mój artykuł poświęcony próbie regulacji rynku dostępu do kanalizacji kablowej. Z uwagi na zaobserwowane na rynku problemy we współpracy między operatorami i liczne sprawy dostępowe do budynków jakie prowadzimy interesuje mnie przede wszystkim Wasze zdanie na temat tego, jaka powinna być opłata za współkorzystanie przez operatora biorcę z kanalizacji operatora dawcy, zlokalizowanej w budynkach? Czy opłata ta winna oscylować bliżej dolnej, zaproponowanej przez UKE granicy (0,09 zł/metr bieżący) czy powinny to być opłaty znacznie wyższe, sięgające nawet (jak wynika z zestawienia podanego przez UKE) kilku złotych?
Wasze zdanie i spostrzeżenia będą przydatne dla naszej pracy w ramach Grupy Roboczej ds. Administracji Publicznej KIKE, dlatego że chcielibyśmy przedstawić takie stanowiska, które najpełniej zobrazują panujące realia i zabezpieczą interesy każdego ISP, niezależnie od tego, po której stronie w danej sytuacji się znajdzie. Pamiętajcie, że “kij ma dwa końce” i raz będziecie “biorcą” a raz “dawcą”! Dlatego rolą UKE będzie te opłaty uśrednić, co z kolei ograniczy spory między ISP przynajmniej o ten aspekt.
Dla uproszczenia – poza nawias wyłączmy budynki jednorodzinne i obiekty komercyjne, a skupmy się na budynkach wielorodzinnych (spółdzielni, wspólnot mieszkaniowych), do których dostęp jest najczęściej zarzewiem konfliktu. O argumentach przeczytacie w artykule na TELKO.in. Materiał nie dotyczy też kanalizacji poziomej, dlatego że tu pewnie benchmarkiem będzie dobrze Wam znana oferta ROI.
Wasze komentarze (nawet bardzo krótkie), napiszcie proszę wprost pod wpisem, najlepiej z podaniem firmy. Masz podobny problem? Napisz do mnie na ITBLEGAL.pl
~ Łukasz Bazański; ITB LEGAL
Napisz komentarz
Want to join the discussion?Feel free to contribute!