Konsultacja 3 – finansowanie Google Global Cache.
Z przyjemnością informujemy, iż przesyłka w postaci palety maszyn z Google dotarła do naszego węzła, i w najbliższych dniach rozpoczyniemy wdrożenie lokalnej farmy Google Global Cache.
Zanim GGC pojawi się jako usługa w EPIX chcielibyśmy poznać Wasze zdanie na temat sposobu realizacji dostępu do tej usługi.
Problemem do analizy jest oczywiście finansowanie kosztów funkcjonowania lokalnego GCC, a więc kolokacji, prądu do zasilania, amortyzacji przełącznika dla farmy i co najważniejsze dostępu do globalnego internetu dla karmienia jej treściami. Oceniamy, iż koszty te mogą wahać się pomiędzy 1400PLN (minimalne koszty stałe zakładające ok 200-300Mbps szacowanego średniego ruchu Global) do nawet ponad 3000PLN miesięcznie (rzadki, ale niekorzystny rozkład treści wymuszający odświeżanie dużej części cache).
Dzisiaj wszystkie dodatkowe potrzeby, zwłaszcza łącza lokalne, węzły, spłaty sprzętu, peeringi komercyjne dostępne bezpłatnie w EPIX finansujemy z ogólnego worka = przychód minus koszt.
Niestety jedyne przychody pewne i w miarę niezmienne, czyli z portów i sesji EPIX pokrywają dzisiaj stałe koszty funkcjonowania naszych węzłów (obsługa techniczna, księgowa, BOK, kolokacje, patchcordy i inne takie) w ok. 60%, reszta pieniędzy na funkcjonowanie i rozwój pochodzi między innymi z modulowanej marży na transmisji danych KAT-WAW. Ma to swoje konsekwencje w tym, że cena transmisji nie może spaść poniżej pewnego poziomu zapewniającego spinanie się sumarycznie buchalterii na poziomie symbolicznie dodatnim. Nie jest to korzystne zjawisko, gdyż może powodować ocenę ceny usługi transmisji jako nie tak atrakcyjnej, jak wskazywałaby na to skala naszego przedsięwzięcia.
Celem konsultacji jest poznanie Waszego zdania na temat tego, czy finansujemy GGC po prostu “topiąc” jego koszty w ogólnym worku obciążającym inne usługi (odpowiedź 1), czy może wydzielamy jego koszt jako kolejną usługę (pozycję cennika i faktury) i finansujemy ją niezależnie od innych (według zaproponowanych schematów do wyboru, odpowiedzi 2-5) .
A może macie inne pomysły, jesteśmy otwarci na dyskusję w tym temacie.
[colorvote id=”3″ style=”wpcvp-poll”]